Today: 18 October 2017


Formed 1908
“Semper Fides”

Contact Us

Cessnock Rifle Club Inc.
PO Box 940
Cessnock NSW 2325

Email:
info@cessnockrifleclub.org.au

2014 Prize Meeting Results

 

 

Cessnock Rifle Club Inc. – 2014 Prize Meeting Results

Full results are downloadable as a pdf file via the link;

Cessnock RC OPM Full Results

 

Aggregate winner results - (Range winners are listed below aggregate results)

 

Target Rifle – A Grade Medal Winners

BUNT, Mark Katoomba Rifle Club 150 19
BALLANTYNE, Bill Hornsby Rifle Club 150 12
EMMS, Benjamin John Lyndhurst Rifle Club 149 24
DAVIES, Alex West Wallsend Rifle Club 149 15
McKENZIE, Mac Port Macquarie Rifle Club 148 26 

Target Rifle – B Grade Medal Winners

BUTCHER, John Cessnock Rifle Club 145 7
TAIT, Denis West Wallsend Rifle Club 144 11
AVERY, Rob Cessnock Rifle Club 143 6 

Target Rifle – C Grade Medal Winners 

JIANG, James (T) Sydney High School Rifle Club 147 11
SMITH, David (T) Sydney Grammar Rifle Club 146 11
BRUMPTON, George (T) Sydney Grammar Rifle Club 143 14

F Class Standard - A Grade Medal Winners

AVERY, David Cessnock Rifle Club 179 17
FAULKNER, Gary Roseville Rifle Club 179 16
WILLIS, Geoff Bathurst Rifle Club 178 17
EMMS, Greg Lyndhurst Rifle Club 178 16  

F Class Standard - B Grade Medal Winners

WRIGHT, Ed (T) Cessnock Rifle Club 173 7
DEBATTISTA, Joseph Bankstown/Chatswood Rifle Club 173 6
DOOHAN, Kevin (T) Cessnock Rifle Club 172 10

F Class Open Grade Major Results and Medal Winners

BROWN, Paul North Sydney Rifle Club 180 25
EPPLESTON, Jeffrey Bathurst Rifle Club 180 23
HODGES, Chris North Sydney Rifle Club 180 21
GOLDBERG, David Cessnock Rifle Club 180 20
DAVIES, Rod Cessnock Rifle Club 180 19

 

Range Winners:

 

First 500 yard Range 

Target Rifle

DAVIES, Duncan West Wallsend Rifle Club A 50 10
EMMS, Benjamin John Lyndhurst Rifle Club A 50 9
BUNT, Mark Katoomba Rifle Club A 50 8

 

CHAN, Jeremy Sydney High School Rifle Club B 50 7
MAGUIRE, John West Wallsend Rifle Club B 49 3
AVERY, Rob Cessnock Rifle Club B 48 2

 

JIANG, James (T) Sydney High School Rifle Club C 50 6
HUANG, John (T) Sydney High School Rifle Club C 49 5
ZHOU, Jack (T) Sydney High School Rifle Club C 49 3

 

 

F Class Standard

FAULKNER, Gary Roseville Rifle Club A 60 8
WILLIS, Geoff Bathurst Rifle Club A 60 7
AVERY, David Cessnock Rifle Club A 60 6

 

SIEBEL, Adrian (T) Hornsby Rifle Club B 60 1
BARNARD, Chris Wingham Rifle Club B 59 6
WRIGHT, Ed (T) Cessnock Rifle Club B 59 5

 

 

F Class Open

 

HODGES, Chris North Sydney Rifle Club 60 9 1
BROWN, Paul North Sydney Rifle Club 60 9 2
BEAVIS, Andrew North Sydney Rifle Club 60 8 1
DOBSON, David North Sydney Rifle Club 60 8 2

 

Second 500 yard Range

 

Target Rifle

DAVIES, Duncan West Wallsend Rifle Club A 50 10
McKENZIE, Mac Port Macquarie Rifle Club A 50 10
JENSEN, Laurie Yorkshire Rifle Club A 50 6

 (Range winner decided in shoot-off)

CHAN, Jeremy Sydney High School Rifle Club B 49 5
BUTCHER, John Cessnock Rifle Club B 49 4
BUNT, Alexina Katoomba Rifle Club B 49 2

 

SMITH, David (T) Sydney Grammar Rifle Club C 50 3
SPICER, Brian Cessnock Rifle Club C 49 5 1
BRUMPTON, George (T) Sydney Grammar Rifle Club C 49 5 2

 

F Class Standard 

ROWLANDS, Bruce Lyndhurst Rifle Club A 60 6
EMMS, Greg Lyndhurst Rifle Club A 60 5 1
FAULKNER, Gary Roseville Rifle Club A 60 5 2
DUNCAN, Peter West Wallsend Rifle Club A 60 5 3
WILLIS, Geoff Bathurst Rifle Club A 60 5 4

 

DEBATTISTA, Joseph Bankstown/Chatswood Rifle Club B 60 2
BARNARD, Chris Wingham Rifle Club B 58 4 1
SHRESTHA, Bhaskar Bankstown/Chatswood Rifle Club B 58 4 2

 

F Class Open

BROWN, Paul North Sydney Rifle Club 60 10
GOLDBERG, David Cessnock Rifle Club 60 8 1
PAROZ, Matthew North Sydney Rifle Club 60 8 2
EPPLESTON, Jeffrey Bathurst Rifle Club 60 8 3
HODGES, Chris North Sydney Rifle Club 60 8 4

 

600 yard Range

 

Target Rifle

EMMS, Benjamin John Lyndhurst Rifle Club A 50 8
BUNT, Mark Katoomba Rifle Club A 50 6
BUCHANAN, Mark Roseville Rifle Club A 50 4 1
BALLANTYNE, Bill Hornsby Rifle Club A 50 4 2

 

BUTCHER, John Cessnock Rifle Club B 50 2
TAIT, Denis West Wallsend Rifle Club B 49 6
AVERY, Rob Cessnock Rifle Club B 48 2

 

JIANG, James (T) Sydney High School Rifle Club C 49 2 1
PHILLIS, Samuel (T) Sydney High School Rifle Club C 49 2 2
SMITH, David (T) Sydney Grammar Rifle Club C 48 4   

 

F Class Standard

JOHNSTONE, Peter Marrickville Rifle Club A 60 4
AVERY, David Cessnock Rifle Club A 59 7
EMMS, Greg Lyndhurst Rifle Club A 59 4

 

WRIGHT, Ed (T) Cessnock Rifle Club B 59 1
DEBATTISTA, Joseph Bankstown/Chatswood Rifle Club B 57 1
SIEBEL, Adrian (T) Hornsby Rifle Club B 57 0

 

F Class Open

 

EPPLESTON, Jeffrey Bathurst Rifle Club 60 8
DAVIES, Rod Cessnock Rifle Club 60 7 1
DOBSON, David North Sydney Rifle Club 60 7 2

 

Wordpress SEO Plugin by SEOPressor